Skip to content

456 Prospect AvePrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Price
$2,150,000
Last Sale Date
Jul 19, 2023

Property Information

Block7701
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page77

Building Details

Building Class20
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,328
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$555,000
43%
Improvement Value:$736,000
57%
Total Assessment$1,291,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,379+5.9%
2024$32,456+25.2%
2023$25,931+0.8%
2022$25,729+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$2,150,000
Sq Ft3,328DeedBook 6530, Page 85Recorded8/1/2023

Property Sale

Sale
$1,425,000
Sq Ft3,160DeedBook 6451, Page 881Recorded8/6/2021

Property Sale

Sale
$1,225,000

From:

To:

Sq Ft3,160DeedBook 6332, Page 1Recorded6/28/2018

Property Sale

Sale
$508,000
DeedBook 2814, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1965