Skip to content

350 Riverside DrPrinceton, NJ 08540

Built 1961

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Feb 4, 1998

Property Information

Block7803
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class18
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$552,000
67%
Improvement Value:$268,100
33%
Total Assessment$820,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,839+5.9%
2024$20,617+3.1%
2023$20,002+0.8%
2022$19,846+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 3315, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1961