Skip to content

14 Philip DrPrinceton, NJ 08540

Built 1961

Last Sale Price
$418,000
Last Sale Date
Aug 5, 1992

Property Information

Block7803
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$550,000
60%
Improvement Value:$366,600
40%
Total Assessment$916,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,409+6.7%
2024$22,872+3.1%
2023$22,190+0.8%
2022$22,017+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$418,000
DeedBook 2610, Page 885

Property Built

Built

Year Built: 1961