Skip to content

48 Philip DrPrinceton, NJ 08540

Built 1964

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Dec 13, 2018

Property Information

Block7803
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class19
Description2S F 2G P
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,366
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$552,000
53%
Improvement Value:$487,100
47%
Total Assessment$1,039,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,671+5.9%
2024$26,123+5.4%
2023$24,773+0.8%
2022$24,580+12.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft3,366DeedBook 6355, Page 129Recorded1/14/2019

Property Built

Built

Year Built: 1964