Skip to content

82 Philip DrPrinceton, NJ 08540

Built 1963

Last Sale Date
Sep 18, 2006

Property Information

Block7803
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$550,000
59%
Improvement Value:$384,000
41%
Total Assessment$934,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,872+5.9%
2024$23,481+3.1%
2023$22,780+0.8%
2022$22,603+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963