Skip to content

85 Mason DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block7804
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,256
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
42%
Improvement Value:$817,900
58%
Total Assessment$1,417,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,759+5.9%
2024$35,646+63.8%
2023$21,756+0.0%
2022$21,756
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964