Skip to content

514 Prospect AvePrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2015

Property Information

Block7701
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page77

Building Details

Building Class19
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,210
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$610,000
57%
Improvement Value:$460,300
43%
Total Assessment$1,070,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,502+5.9%
2024$26,907+3.1%
2023$26,105+0.8%
2022$25,901+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$810,000
DeedBook 5357, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1960