Skip to content

186 Lambert DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2010

Property Information

Block8101
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page81

Building Details

Building Class19
Description1.5S F 2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,320
Acreage1.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$586,500
58%
Improvement Value:$432,200
42%
Total Assessment$1,018,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,128+5.9%
2024$25,610+3.1%
2023$24,846+0.8%
2022$24,653-3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950