Skip to content

58 Rosedale RdPrinceton, NJ 08540

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block8501
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page85

Building Details

Building Class21
Description2SBR2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage6,567
Acreage1.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$641,500
26%
Improvement Value:$1,853,200
74%
Total Assessment$2,494,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,434-1.8%
2024$67,619+3.1%
2023$65,602+0.8%
2022$65,091+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,375,000

From:

To:

Sq Ft6,567DeedBook 6271, Page 71Recorded12/14/2016

Property Sale

Sale
$1,360,870
DeedBook 3691, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1927