Skip to content

14 Southern WayPrinceton, NJ 08540

Built 1948

Last Sale Price
$283,500
Last Sale Date
Apr 6, 1990

Property Information

Block8703
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page87

Building Details

Building Class18
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,000
71%
Improvement Value:$188,700
29%
Total Assessment$643,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,892+6.0%
2024$15,933+3.1%
2023$15,450+15.0%
2022$13,430+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$283,500
DeedBook 2524, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1948