Skip to content

231 Riverside DrPrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Sep 25, 2012

Property Information

Block8804
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,153
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$568,000
76%
Improvement Value:$176,200
24%
Total Assessment$744,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,818+5.9%
2024$18,709+3.1%
2023$18,151+0.8%
2022$18,010+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 6162, Page 1225

Property Built

Built

Year Built: 1956