Skip to content

285 Riverside DrPrinceton, NJ 08540

Built 1957

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Jul 26, 2004

Property Information

Block8804
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,162
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$554,000
66%
Improvement Value:$285,400
34%
Total Assessment$839,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,353+5.9%
2024$21,103+3.1%
2023$20,473+0.8%
2022$20,313+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 4800, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1957