Skip to content

301 Riverside DrPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Jan 15, 2014

Property Information

Block8804
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,222
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$558,000
73%
Improvement Value:$210,900
27%
Total Assessment$768,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,476+5.9%
2024$19,330+3.1%
2023$18,753+0.8%
2022$18,607+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft2,222DeedBook 6186, Page 1686Recorded1/24/2014

Property Sale

Sale
$730,000
DeedBook 5262, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1955