Skip to content

151 Mc Cosh CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 1998

Property Information

Block8901
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1SFRCPCONT
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$551,000
73%
Improvement Value:$202,200
27%
Total Assessment$753,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,058+5.9%
2024$18,935+3.1%
2023$18,371+0.8%
2022$18,227+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960