Skip to content

94 Maclean CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1963

Last Sale Date
Sep 18, 2006

Property Information

Block8901
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$558,000
70%
Improvement Value:$234,100
30%
Total Assessment$792,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,094+5.9%
2024$19,913+3.1%
2023$19,319+0.8%
2022$19,169+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963