Skip to content

76 Stetson WayPrinceton, NJ 08540

Built 1966

Last Sale Price
$2,075,000
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block9502
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page95

Building Details

Building Class19
Description2SFRBR2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage5,426
Acreage2.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$577,000
44%
Improvement Value:$745,100
56%
Total Assessment$1,322,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,208+5.9%
2024$33,238+3.1%
2023$32,246+0.8%
2022$31,995+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,075,000
Sq Ft5,426DeedBook 6563, Page 1687Recorded8/2/2024

Property Sale

Sale
$1,688,888
Sq Ft5,426DeedBook 6443, Page 969Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$1,640,000

From:

To:

Sq Ft5,426DeedBook 6224, Page 813Recorded7/28/2015

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 2608, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1966