Skip to content

913 Mercer RdPrinceton, NJ 08540

Built 1981

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block9502
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,368
Acreage2.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,700
59%
Improvement Value:$299,400
41%
Total Assessment$733,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,522+0.0%
2024$19,516+3.1%
2023$18,934+0.8%
2022$18,786+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$940,000
Sq Ft2,368DeedBook 6497, Page 1122Recorded8/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 1981