Skip to content

949 Mercer RdPrinceton, NJ 08540

Built 1961

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block9502
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,832
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,000
49%
Improvement Value:$368,000
51%
Total Assessment$721,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,200+5.6%
2024$18,189+11.5%
2023$16,307+0.8%
2022$16,180+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft2,832DeedBook 6483, Page 691Recorded4/26/2022

Property Built

Built

Year Built: 1961