Skip to content

167 Hale DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1986

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Jul 8, 2004

Property Information

Block9601
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page96

Building Details

Building Class18
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$476,000
54%
Improvement Value:$403,100
46%
Total Assessment$879,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,410+5.9%
2024$22,101+4.1%
2023$21,227+0.8%
2022$21,061+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000
DeedBook 4790, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1986