Skip to content

52 Worths Mill LanePrinceton, NJ 08540

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2008

Property Information

Block9601
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$487,000
60%
Improvement Value:$321,400
40%
Total Assessment$808,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,528+5.9%
2024$20,323+3.1%
2023$19,717+0.8%
2022$19,563+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986