Skip to content

220 Hale DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1987

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 18, 1991

Property Information

Block9601
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page96

Building Details

Building Class18
Description2SF&B3G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
53%
Improvement Value:$425,800
47%
Total Assessment$905,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,121+5.9%
2024$22,772+3.1%
2023$22,092+0.8%
2022$21,920+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 2562, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1987