Skip to content

151 Carriage WayPrinceton, NJ 08540

Built 1986

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jul 30, 2012

Property Information

Block9601
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page96

Building Details

Building Class18
Description2SF&B3G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,433
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$479,000
55%
Improvement Value:$391,200
45%
Total Assessment$870,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,173+5.9%
2024$21,877+3.1%
2023$21,224+0.8%
2022$21,059+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 6153, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1986