Skip to content

17 Benjamin Rush LanePrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Nov 2, 2017

Property Information

Block9704
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class37
Description2SAS3B2.5B1G
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,799
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,500
63%
Improvement Value:$185,600
37%
Total Assessment$503,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,398+5.9%
2024$12,648+3.1%
2023$12,271+0.8%
2022$12,175+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft1,799DeedBook 6306, Page 1279Recorded11/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1993