Skip to content

15 Benjamin Rush LanePrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 28, 2006

Property Information

Block9704
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class37
Description2SAS3B2.5B11G
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,799
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,500
69%
Improvement Value:$142,700
31%
Total Assessment$460,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,013+5.9%
2024$11,341+3.1%
2023$11,002+0.8%
2022$10,917+2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5453, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1993