Skip to content

164 Prigmore StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block111
Lot61
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class---
DescriptionCONVENTIONAL AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage896
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,000
32%
Improvement Value:$44,600
68%
Total Assessment$65,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,875+2.8%
2024$7,660+3.3%
2023$7,415+0.2%
2022$7,404+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000

To:

Sq Ft896DeedBook 19256, Page 1408

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 5747, Page 876Recorded11/15/2006

Property Sale

SaleMulti
$158,000

To:

Sq Ft896DeedBook 4912, Page 410

Property Sale

SaleMulti
$128,100

To:

Sq Ft896DeedBook 4513, Page 796

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3613, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1954