Skip to content

170 Joseph StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Aug 25, 1997

Property Information

Block112
Lot72
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 2DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,260
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
30%
Improvement Value:$71,800
70%
Total Assessment$102,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,341+2.8%
2024$12,004+3.3%
2023$11,621+0.2%
2022$11,603+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$127,500

From:

To:

Sq Ft2,088DeedBook 4437, Page 485Recorded8/27/1997

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

DeedBook 4023, Page 23Recorded11/30/1992

Property Sale

Sale
$36,900
DeedBook 28430, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1954