Skip to content

165 Willow StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block112
Lot73
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class10
DescriptionBI LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,785
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
26%
Improvement Value:$66,000
74%
Total Assessment$89,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,684+2.8%
2024$10,393+3.3%
2023$10,061+0.2%
2022$10,045+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,785DeedBook 18167, Page 1344Recorded12/8/2020

Property Sale

Sale
$293,500

From:

To:

Sq Ft1,785DeedBook 6484, Page 552Recorded8/22/2013

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 3974, Page 495Recorded4/23/1992

Property Sale

Sale
$100,000

Property Built

Built

Year Built: 1985