Skip to content

38 River RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1925

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 21, 2020

Property Information

Block134
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2304

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV
Dwellings1
ZoningHR
Sq Footage936
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
49%
Improvement Value:$30,700
51%
Total Assessment$60,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,341+3.1%
2024$7,122+17.8%
2023$6,044+0.1%
2022$6,036+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 18332, Page 1804Recorded3/10/2021

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft3,044Recorded8/17/2016

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 6848, Page 144NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 1925