Skip to content

42 River RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block134
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2304

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV
Dwellings1
ZoningHR
Sq Footage2,402
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
34%
Improvement Value:$49,400
66%
Total Assessment$74,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,072+3.1%
2024$8,802+3.3%
2023$8,517+0.1%
2022$8,505+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950