Skip to content

127 Ainsworth AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2015

Property Information

Block823
Lot34
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0301

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,109
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
31%
Improvement Value:$74,300
69%
Total Assessment$107,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,941+2.8%
2024$12,588+3.3%
2023$12,186+0.2%
2022$12,167+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft3,109DeedBook 5702, Page 727Recorded8/4/2006

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft3,109DeedBook 5183, Page 827Recorded5/27/2003

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 29470, Page 517

Property Built

Built

Year Built: 1964