Skip to content

19 Bernard RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 1991

Property Information

Block576
Lot62
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,103
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
25%
Improvement Value:$121,000
75%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,364+2.8%
2024$18,835+3.3%
2023$18,233+0.2%
2022$18,206+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963