Skip to content

33 Lawrence Brook DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1949

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block15
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,933
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,700
36%
Improvement Value:$64,400
64%
Total Assessment$101,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,137+2.8%
2024$11,805+3.3%
2023$11,428+0.2%
2022$11,411+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$665,000

To:

DeedBook 19800, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1949