Skip to content

45 Agate RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 10, 2024

Property Information

Block576
Lot36
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
33%
Improvement Value:$68,600
67%
Total Assessment$102,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,293+2.8%
2024$11,957+3.3%
2023$11,575+0.2%
2022$11,558+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 19496, Page 578

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 5360, Page 162NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/28/2004

Property Built

Built

Year Built: 1956