Skip to content

11 Coolidge AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2017

Property Information

Block161
Lot43
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2702

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage938
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
34%
Improvement Value:$48,800
66%
Total Assessment$73,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,737+3.2%
2024$8,469+3.4%
2023$8,186+0.1%
2022$8,175+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965