Skip to content

15 Roosevelt AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1942

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block163
Lot58
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2702

Building Details

Building Class10
DescriptionCONV
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,128
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,600
25%
Improvement Value:$38,600
75%
Total Assessment$51,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,243+3.1%
2024$6,057+13.5%
2023$5,334+0.1%
2022$5,327+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 18757, Page 379Recorded12/22/2021

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 6806, Page 884Recorded4/13/2016

Property Sale

Sale
$124,000

To:

DeedBook 4039, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1942