Skip to content

7 Sterling CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2012

Property Information

Block743
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,138
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
29%
Improvement Value:$76,900
71%
Total Assessment$108,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,170+3.1%
2024$12,776+3.3%
2023$12,363+0.1%
2022$12,345+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$442,000

From:

To:

Sq Ft1,864DeedBook 5961, Page 180NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/3/2008

Property Built

Built

Year Built: 1962