Skip to content

73 Central AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 10, 2002

Property Information

Block792
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,800
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
29%
Improvement Value:$84,800
71%
Total Assessment$118,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,486+3.1%
2024$14,054+3.3%
2023$13,599+0.1%
2022$13,580+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 5082, Page 481Recorded8/19/2002

Property Sale

Sale
$203,500

From:

To:

DeedBook 4137, Page 505Recorded3/28/1994

Property Built

Built

Year Built: 1966