Skip to content

1111 Cedar Village BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2006

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 1, 2025

Property Information

Block29.07
Lot1
QualifierC0111
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class10
DescriptionCF DEHART
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,558
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,000
7%
Improvement Value:$53,300
93%
Total Assessment$57,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,879+2.8%
2024$6,691+3.3%
2023$6,477+0.2%
2022$6,467+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

DeedBook 19729, Page 1924

Property Sale

Sale
$326,000

To:

Sq Ft1,558DeedBook 19181, Page 1802Recorded3/31/2023

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 6159, Page 833Recorded5/26/2010

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 5753, Page 340Recorded11/29/2006

Property Sale

Sale
$242,600

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 5740, Page 495NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/31/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006