Skip to content

1109 Cedar Village BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2006

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 10, 2025

Property Information

Block29.07
Lot1
QualifierC0109
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class---
DescriptionCF DEHART
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,558
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,000
7%
Improvement Value:$53,300
93%
Total Assessment$57,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,879+2.8%
2024$6,691+3.3%
2023$6,477+0.2%
2022$6,467+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

To:

DeedBook 19788, Page 787

Property Sale

Sale
$276,843

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 5684, Page 64NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/22/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006