Skip to content

1209 Cedar Village BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2006

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 13, 2025

Property Information

Block29.07
Lot1
QualifierC0209
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class---
DescriptionCF DEHART
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,558
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,000
7%
Improvement Value:$53,300
93%
Total Assessment$57,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,629+2.9%
2024$6,441+3.4%
2023$6,227+0.2%
2022$6,217+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 19872, Page 419

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 5675, Page 567NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/5/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006