Skip to content

2206 Cedar Village BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2005

Last Sale Price
$357,500
Last Sale Date
Jul 29, 2025

Property Information

Block29.07
Lot2
QualifierC0206
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class10
DescriptionCF DEHART
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,558
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,000
7%
Improvement Value:$53,300
93%
Total Assessment$57,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,629+2.9%
2024$6,441+3.4%
2023$6,227+0.2%
2022$6,217+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$357,500

To:

DeedBook 19794, Page 1894

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 5531, Page 286NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/10/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005