Skip to content

1305 Cedar Village BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2006

Last Sale Price
$345,720
Last Sale Date
Feb 7, 2022

Property Information

Block29.07
Lot1
QualifierC0305
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class10
DescriptionCF DEHART
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,558
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,000
7%
Improvement Value:$53,300
93%
Total Assessment$57,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,879+2.8%
2024$6,691+3.3%
2023$6,477+0.2%
2022$6,467+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,720

To:

DeedBook 18848, Page 1643

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 6700, Page 136Recorded6/18/2015

Property Sale

Sale
$249,796

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 6615, Page 684Recorded9/22/2014

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 6131, Page 226NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/3/2010

Property Sale

Sale
$273,600

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 5684, Page 223NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/22/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006