Skip to content

8 Brier Hill Ct EEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 16, 2019

Property Information

Block319
Lot36
QualifierC0002
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4304

Building Details

Building Class10
DescriptionMED OFFICE
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,467
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,000
15%
Improvement Value:$62,400
85%
Total Assessment$73,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,812+2.8%
2024$8,571+3.3%
2023$8,297+0.2%
2022$8,285+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,467DeedBook 17594, Page 3Recorded8/21/2019

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 4713, Page 249Recorded11/17/1999

Property Built

Built

Year Built: 1984