Skip to content

13 Gatarz CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 2017

Last Sale Price
$843,735
Last Sale Date
Feb 12, 2018

Property Information

Block319
Lot47
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,529
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
22%
Improvement Value:$162,000
78%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,090+2.8%
2024$24,405+3.3%
2023$23,625+0.2%
2022$23,590+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$843,735

From:

To:

Sq Ft3,529DeedBook 17108, Page 987Recorded3/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 2017