Skip to content

1402 Commons DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1989

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block321.02
Lot14
QualifierC0002
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4402

Building Details

Building Class---
DescriptionCF REGAL I
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,024
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$35,000
70%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+3.1%
2024$5,915+3.3%
2023$5,724+0.1%
2022$5,716+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 18584, Page 887Recorded8/17/2021

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 5565, Page 308Recorded10/12/2005

Property Sale

Sale
$145,000

To:

DeedBook 4949, Page 406

Property Sale

Sale
$95,000

To:

DeedBook 4229, Page 631

Property Sale

Sale
$111,827
DeedBook 3814, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1989