Skip to content

1404 Commons DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1989

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 4, 2021

Property Information

Block321.02
Lot14
QualifierC0004
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4402

Building Details

Building Class---
DescriptionCF REGAL I
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,024
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$35,000
70%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+3.1%
2024$5,915+3.3%
2023$5,724+0.1%
2022$5,716+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 18695, Page 1321

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 5911, Page 628Recorded1/18/2008

Property Sale

Sale
$101,000

To:

DeedBook 4689, Page 568

Property Sale

Sale
$113,413
DeedBook 3810, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1989