Skip to content

3101 Commons DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1989

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block321.02
Lot31
QualifierC0001
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4402

Building Details

Building Class---
DescriptionCF REGAL I
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,024
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$35,000
70%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+3.1%
2024$5,915+3.3%
2023$5,724+0.1%
2022$5,716+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

DeedBook 18716, Page 817

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 6769, Page 526Recorded12/31/2015

Property Sale

Sale
$175,000

To:

DeedBook 5111, Page 583

Property Sale

Sale
$97,500

To:

DeedBook 4652, Page 798

Property Sale

Sale
$116,215
DeedBook 3853, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1989