Skip to content

1504 Commons DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1989

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Apr 2, 2021

Property Information

Block321.02
Lot15
QualifierC0004
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4402

Building Details

Building Class---
DescriptionCF REGAL I
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,024
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$35,000
70%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+3.1%
2024$5,915+3.3%
2023$5,724+0.1%
2022$5,716+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000

To:

DeedBook 18406, Page 946

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 7064, Page 116Recorded10/25/2017

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 6637, Page 288Recorded11/24/2014

Property Sale

Sale
$234,900

To:

DeedBook 5931, Page 162

Property Sale

Sale
$234,900

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 5931, Page 162Recorded3/31/2008

Property Sale

Sale
$99,000

To:

DeedBook 4188, Page 330

Property Sale

Sale
$92,000

To:

DeedBook 4058, Page 308

Property Sale

Sale
$117,945
DeedBook 3815, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1989