Skip to content

909 Cypress LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1996

Last Sale Price
$93,997
Last Sale Date
Sep 10, 2013

Property Information

Block321.10
Lot9
QualifierC0009
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4405

Building Details

Building Class---
DescriptionCF MLL-860L
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage812
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
94%
Improvement Value:$1,200
6%
Total Assessment$21,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,585+3.1%
2024$2,508+3.3%
2023$2,427+0.1%
2022$2,423+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$93,997

To:

Sq Ft812DeedBook 6504, Page 454

Property Sale

Sale
$52,950
DeedBook 4371, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1996