Skip to content

443 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1930

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 12, 2018

Property Information

Block51
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class10
DescriptionCONV 1DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,376
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
41%
Improvement Value:$42,500
59%
Total Assessment$71,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,608+2.8%
2024$8,372+3.3%
2023$8,105+0.2%
2022$8,093+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 17181, Page 317Recorded5/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 1930